Ekologicznie zrównoważony styl życia

Módlmy się, abyśmy wszyscy dokonywali odważnych wyborów na rzecz stylu życia powściągliwego i ekologicznie zrównoważonego, ciesząc się z ludzi młodych, którzy się w to zdecydowanie angażują

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA 2021

19.09.2021

„Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich…”./Mk 9,30-37/

d1689658527Pragniemy władzy, chęć bycia najważniejszym jest w nas tak silna, że może doprowadzić do kłótni z najbliższymi.

Tak stało się w przypadku apostołów, o czym usłyszymy w dzisiejszej  Ewangelii. A tymczasem Jezus mówi: „ Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatni ze wszystkich i sługą wszystkich”. Trudna jest to nauka, ale Pan Jezus pokazał nam, jak w praktyce życia codziennego ją realizować. Wsłuchajmy się uważnie w Jego słowa, prosząc o mądrość serca i pokorę.

Dzisiaj w całym Kościele obchodzimy Dzień Środków Społecznego Przekazu. To dobra okazja, by podczas Eucharystii modlić się za wszystkich tworzących współczesne media ludzi oraz za odbiorców prasy, radia, telewizji i użytkowników internetu.

XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA 2021

12.09.2021

„A wy za kogo Mnie uważacie?”./Mk 8,27-35/

24 NIEDZIELA ZWYKLA„Za kogo mnie uważacie?” – to pytanie zadane uczniom przez Pana Jezusa w dzisiejszej Ewangelii jest skierowane również do każdego z nas. Pytanie to nie powinno zostać bez odpowiedzi…

Kim zatem jest dla mnie Pan Jezus? Czy jest moim Panem i Zbawicielem? Czy naśladuję Jezusa, czy też moja wiara jest martwa? Czy moja wiara w Chrystusa ma przełożenie na życie? Gromadząc się na Eucharystii, wyznajmy, że Jezus jest Panem naszego życia. Czy jednak zawsze pamiętamy o naśladowaniu Go, niosąc codzienny krzyż naszego życia?

Spróbujmy podczas dzisiejszej Eucharystii odpowiedzieć w swoich sercach Panu Jezusowi na pytanie, kim On jest w naszym życiu.

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA 2021

05.09.2021

Dobrze uczynił wszystko”./Mk 7,31-37/

sfd.kuria.lublin109Gromadząc się na niedzielnej Mszy św., wypełniamy testament Chrystusa, zostawiony nam w Wieczerniku, abyśmy czynili to na Jego pamiątkę.

Dziś w Ewangelii usłyszymy, jak Jezus uzdrowił głuchoniemego. Wpatrując się w ten cud, warto sobie uświadomić, że Jezus może i mnie uzdrowić z tego wszystkiego, co mnie zniewala. Aby tak się stało, potrzeba tylko jednego: uwierzyć, że Jezus może to uczynić.

Otwórzmy nas serca na uzdrawiające działanie Bożej łaski.

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA 2021

29.08.2021

„Ten lud czci mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode mnie”. /Mk 7,1-8/

imagesW dzisiejszej Ewangelii Jezus z wyrzutem stwierdza: „ten lud czci mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode mnie”. Mówi więc Jezus o pewnego rodzaju obłudzie, która sprawia, że człowiek stwarza pozory bycia kimś pobożnym, szlachetnym.

Powyższe słowa Chrystusa mają szersze grono adresatów, nie tylko ewangelicznych uczonych w Piśmie i faryzeuszy. Tyczą one wszystkich ludzi, gdyż każdemu człowiekowi grozi niebezpieczeństwo zredukowania wiary do pewnych formalistycznych praktyk religijnych. Zatem zastanówmy się nad sobą, nad naszą zdrową wewnętrzną pobożnością.

Każda Eucharystia ma moc przemienić nasze myśli i czyny naszego życia. Otwórzmy zatem nasze serca przed naszym Panem i prośmy Go, aby wszedł do naszego serca i oczyścił je od nieuporządkowanych przywiązań.

XXI NIEDZIELA ZWYKŁA 2021

22.08.2021

„Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem”.. / J 6, 55.60-69/

unnamedPan Jezus przygotowywał uczniów do ustanowienia Eucharystii. Zanim uczynił to w wieczerniku, wiele razy mówił o tym, że jest prawdziwym pokarmem, dającym życie wieczne.

Eucharystia to największy skarb Kościoła. W niej w sposób prawdziwy                     i rzeczywisty, jest obecny zmartwychwstały Chrystus. Dlatego ogromnie ważne jest, abyśmy w sposób godny i z ogromną miłością przyjmowali Chrystusa do swojego serca w Komunii świętej.

Wierzymy bowiem, że spożywając Jego Ciało i Krew, ukryte pod postaciami chleba i wina, mamy życie wieczne.