Szanowny użytkowniku! Informujemy, iż korzystając z Parafialnego Portalu Informacyjnego, wyrażasz zgodę na przechowywanie w Twoim urządzeniu końcowym plików cookies lub stosowanie innych podobnych technologii. Jeżeli nie zmienisz ustawień Twojej przeglądarki, cookies będą zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje o przysługujących Ci uprawnieniach dotyczących przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Portalu.

Wyszukiwarka

Wizyty na stronie

Dzisiaj 55

Wszystkich 107965

Rok Liturgiczny

ROK LITURGICZNY 2018

Różaniec Święty

Misja świeckich w Kościele

Aby na mocy chrztu wierni świeccy, zwłaszcza kobiety, mieli większy udział w instytucjach odpowiedzialnych za Kościół

V Synod Diecezji

V-Synod-Diecezji-Tarnowskiej

OGŁOSZENIA: 18 - 25 PAŹDZIERNIKA 2020

29 Niedziela Zwykła

18 października 2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1. W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w naszym kraju i reżimem sanitarnym wprowadzonym przez Polski rząd zmieniają się pewne zasady dotyczące funkcjonowania naszych świątyń. Z racji strefy czerwonej, w jakiej znalazł się Powiat Wielicki od wczoraj w naszym kościele mogą uczestniczyć w liturgii 72 osoby, natomiast w kaplicy w Targowisku 17 osób. Wszystkich obecnych w kościele prosimy o zasłanianie ust i nosa oraz dostosowanie się do przyjętego sposobu przyjmowania Komunii świętej. Główny celebrans udziela Komunii tradycyjnie od strony ambony, pozostali księża i szafarze komunikują na rękę.

 

2. Zgodnie z wydanym w piątek najnowszym dekretem Biskupa Tarnowskiego jest udzielona na terenie całej diecezji dyspensa od obowiązku uczestnictwa w Mszach świętych w niedziele i święta nakazane. Niemniej ks. Biskup Andrzej Jeż zachęca do łączności duchowej ze świątyniami poprzez transmisje w środkach społecznego przekazu oraz do udziału w nabożeństwach w dni powszednie, kiedy nie ma tłumów w kościele i łatwiej zachować dystans społeczny.

 

3. Co do organizacji pogrzebów będziemy na bieżąco przekazywać informacje docierające do nas zarówno ze strony władz państwowych, jak i kościelnych.

 

4. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach różańcowych dziś i w ciągu tygodnia. Bardzo prosimy też Parafian o modlitwę różańcową w domach w intencji szybkiego ustania epidemii.

 

5. Od dzisiejszej niedzieli rozpoczyna się w Kościele Tydzień Misyjny: będzie to dla nas wszystkich okazja do osobistej i wspólnotowej modlitwy za Dzieło Misyjne Kościoła.

 

6. W tym tygodniu w liturgii Kościoła przypada wspomnienie:

•we wtorek - św. Jana Kantego, prezbitera,

•w czwartek - św. Jana Pawła II, papieża.

 

7. W piątek (23 października) wypada 99 rocznica poświęcenia naszego kościoła przez bpa Leona Wałęgę.

 

8. Od dzisiaj można zabierać z kościoła kartki na wypominki listopadowe i roczne. Bardzo prosimy o czytelne wpisywanie imion i nazwisk bliskich zmarłych. W wypominkach rocznych polecamy zmarłych w każdą niedzielę o 8:45 i 10:45, natomiast w listopadowych od 1 do 8 listopada pół godziny przed wieczorną Mszą świętą odmawiając różaniec. Wypominki można składać na tacę, w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

 

9. Ponieważ za 2 tygodnie mamy Uroczystość Wszystkich Świętych, dlatego zwracamy się z prośbą o uporządkowanie grobów swoich bliskich zmarłych oraz mogił, o które przez cały rok nikt się nie troszczy. Przypominamy, że o porządek wokół grobu zgodnie ze statutem cmentarza powinni zatroszczyć się najbliżsi osób zmarłych. Prosimy również, aby odpowiednio posegregować cmentarne śmieci zanim wrzucimy je do kontenerów lub do utylizacji za budynkiem gospodarczym. Ze względu na ogromne koszty wywozu śmieci dziękujemy tym wszystkim, którzy zabierają odpady do śmietników przydomowych.

 

10. W związku z tym, że nie mamy jeszcze ostatecznych decyzji dotyczących przebiegu Uroczystości Wszystkich Świętych w tym roku, dlatego na prośbę Biskupa Tarnowskiego zachęcamy do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na całą „oktawę” Uroczystości, z którą związana jest możliwość zyskiwania odpustu zupełnego.

 

11. Składamy podziękowanie za przygotowanie kościoła na dzisiejszą niedzielę. Ponieważ chcemy przygotować otoczenie Kościoła na Wszystkich Świętych, dlatego w przyszłą sobotę prosimy na godz. 7:00 Parafian z 20 numerów z Targowiska: Bernard 214, Marcisz 134, Majewski 226, Wojas 200, Migdał 427, Wróbel, 72, Słodki 209, Lupa 71, Bojeś 546, Kępka 545. Jawień 6, Wywiał 413, Mordarski 70, Wnęk 403, Zięba 77, Chudecki 96, Chudecki 96A, Borycz 84, Konstanty 284, Stokłosa 28. Bardzo prosimy, aby przynieść ze sobą grabki i z góry dziękujemy za pomoc w wywiezieniu liści spod kościoła.

 

12. Bóg zapłać za ofiary złożone dziś na tacę na dzieło misyjne Kościoła. Dziękujemy również za specjalną ofiarę na potrzeby parafii: z Targowiska nr 274.Ofiary z przyszłej niedzieli inwestycyjnej przeznaczymy na pokrycie kosztów remontu kuchni i pokoju gościnnego na parterze budynku plebanii.

 

13. Polecamy nowy nr GN, w którym warto przeczytać artykuł, jak "Pandemia odsiała przede wszystkim tych ludzi, którzy przychodzili do kościoła kulturowo, zwyczajowo, z rozpędu". W zakrystii są do nabycia kalendarze na 2021 r.

 

14. Przypominamy, że dziś po każdej Mszy świętej można złożyć ofiarę do puszki dla rodziny Kawalec z Książnic, która znalazła się w bardzo trudnej sytuacji życiowej.

 

15. W ostatnim tygodniu odeszli od nas do wieczności: śp. Czesław Stojek z Proszówek i śp. Regina Gać z Książnic, której pogrzeb odbędzie się w sobotę o 11:30. Polećmy ich Bożemu miłosierdziu…

 

16. Niech Bóg nam wszystkim błogosławi na progu nowego tygodnia i zachowa nas w zdrowiu i bezpieczeństwie!

DEKRET BISKUPA TARNOWSKIEGO

W ZWIĄZKU ZE WZROSTEM ZACHOROWAŃ NA COVID-19

W związku z dynamicznym wzrostem zachorowań na COVID-19 w ostatnich dniach oraz wprowadzeniem nowych obostrzeń sanitarnych podczas zgromadzeń religijnych, niniejszym pragnę przypomnieć podstawowe zasady postępowania oraz przekazać dodatkowe postanowienia:

  1. Przede wszystkim ożywiajmy naszą modlitwę, prosząc Boga o ustanie pandemii oraz o potrzebne łaski dla dotkniętych tą chorobą i spieszących im z pomocą. Dołączajmy tę intencję do modlitwy różańcowej i modlitwy powszechnej we Mszy św. Warto nadal przywoływać w modlitwie eucharystycznej wstawiennictwa św. Szymona z Lipnicy oraz powrócić do śpiewania suplikacji.
  2. W związku z wprowadzonymi ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych (1 osoba na 4m2 w „strefie żółtej” i 1 osoba na 7m2 w „strefie czerwonej”) ponownie udzielam na terenie całej diecezji dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedzielę i święta nakazane, aż do odwołania. Tych, którzy z niej skorzystają, gorąco zachęcam do duchowego łączenia się z Najświętszą Ofiarą za pośrednictwem środków społecznego przekazu, oraz do uczestnictwa w niej w dni powszednie. Pamiętajmy przy tym, o słowach naszego Zbawiciela – „Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego […], nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało […], ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6 53-54).
  3. Przypominam, że wszyscy przebywający w świątyni powinni mieć zasłonięte usta i nos. Ten obowiązek dotyczy także członków LSO asystujących przy ołtarzu, osób zbierających składkę, a także kapłanów uczestniczących w większych koncelebrach (np. podczas pogrzebów). Wskazane byłoby również zakładanie maseczki na czas posługi w konfesjonale i udzielania Komunii św., jednak nie ma takiego obowiązku, gdyż osoby sprawujące kult religijny są z niego wyłączone. Przypominam, że osoby przyjmujące interesantów w kancelarii parafialnej oraz posługujące w ramach parafialnych bibliotek, poradni itp. również powinny mieć zasłonięte usta i nos.
  4. Proszę, aby przy wejściach do kościoła umieścić informację dotyczącą ilości osób, które mogą w nim przebywać oraz o obowiązku zasłaniania ust i nosa.
  5. Dozowniki z płynem do dezynfekcji winny być umieszczone w kancelarii parafialnej oraz przy wejściach do kościoła, przy konfesjonałach, w zakrystii a także na kredencji w prezbiterium (lecz nie na ołtarzu) tak, aby wszyscy udzielający Komunii św. mogli zdezynfekować dłonie przed tym obrzędem.
  6. Choć tradycyjną formą przyjmowania Komunii św. jest Komunia do ust, to jednak nadal należy umożliwiać wiernym przyjmowanie jej na rękę, zapraszając w pierwszej kolejności tych, którzy pragną ją przyjąć w taki sposób, lub – jeśli to możliwe – wyznaczając do tego osobnego szafarza. Proszę, by często podawać wiernym informację na ten temat (np. przed Mszą św. lub bezpośrednio przed obrzędem Komunii), zwłaszcza w niedziele i święta.
  7. W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym zachęcam do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na całą „oktawę” Uroczystości, z którą związana jest możliwość zyskiwania odpustu zupełnego.
  8. Bardzo proszę, aby w duchu chrześcijańskiej odpowiedzialności za życie i zdrowie własne oraz bliźnich, stosować się do zaleceń wydawanych przez władze państwowe i służby sanitarne.
  9. Decyzja dotycząca organizacji tegorocznej wizyty duszpasterskiej tzw. kolędy zostanie podjęta w późniejszym terminie w oparciu o analizę stanu epidemicznego.

Raz jeszcze zachęcam wszystkich do wytrwałej modlitwy, zwłaszcza w intencji chorych oraz tych, którzy stracili swoich najbliższych. Nie zapominajmy także o osobach poświęcających swoje życie i zdrowie w walce ze skutkami pandemii i wspierajmy ich naszą modlitwą oraz życzliwością. Wszystkie nasze troski zawierzajmy ufnie Bogu w modlitwie różańcowej przez ręce Najświętszej Maryi Panny. Niech Ona wyprasza nam obfite błogosławieństwo i łaskę ustania pandemii.

Z pasterskim błogosławieństwem

                                                                   † Andrzej Jeż

                                                                 BISKUP TARNOWSKI

Polecamy

Polecamy

Polecamy